W społecznej odpowiedzialności nie ma podziałów – pomagają korporacje i startupy

W ostatnich tygodniach obserwujemy przede wszystkim działania mające na celu wsparcie uchodźców z Ukrainy, zarówno od strony finansowej, jak i materialnej. Dla jednych firm jest to czysty zabieg komunikacyjny, a dla innych element wpisujący się w strategię CSR. Tymczasem wiele polskich przedsiębiorstw od lat prowadzi działania społecznie odpowiedzialne, które są jednym z fundamentów ich kultury biznesowej. W swoich aktywnościach uwzględniają zarówno preferencje i priorytety interesariuszy, jak i specyfikę regionalną, w tym wsparcie inicjatyw, których celem jest wsparcie rozwoju dzieci i młodzieży. Do takich firm należą Mangata Holding oraz Skriware.  

Śląsk wspiera lokalną społeczność

Wsparcie lokalnej społeczności to element strategii i fundamentów kultury biznesowej Grupy Mangata Holding. Jest to jedna z największych i najlepiej rozwijających się korporacji w branży metalowej w Polsce. Spółka działa w trzech segmentach operacyjnych: automotive (segment podzespołów dla motoryzacji i komponentów), automatyki i armatury przemysłowej oraz elementów złącznych. Holding od lat angażuje się zarówno w długofalowe projekty, jak i działania o charakterze doraźnym.

Wśród najważniejszych inicjatyw Mangaty wymienić należy przede wszystkim budowę nowego obiektu Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczego w Ustroniu. Prace rozpoczęły się w roku 2016., a pierwsze zajęcia ruszyły dwa lata później. W ramach inwestycji wybudowano m.in. bazę profesjonalnego wsparcia dzieci i młodzieży w zakresie fizjoterapii, psychologii, logopedii oraz pedagogiki. W ośrodku każdego tygodnia ponad 600 dzieci z niepełnosprawnością lub wymagające wczesnego wspomagania rozwoju korzysta z profesjonalnego wsparcia specjalistów.

- Nasza współpraca z Ośrodkiem trwa wiele lat, jeszcze w poprzedniej siedzibie poznaliśmy profesjonalny i zaangażowany zespół osób zarządzających i postanowiliśmy projekt rozwinąć. Zakupiliśmy działkę, na której został wybudowany budynek, w którym obecnie pracuje około 100 nauczycieli, terapeutów i psychologów a każdego dnia dzieci z różnymi niepełnosprawnościami zyskują swoje miejsce na naukę, rehabilitację i rozwój. - mówi Leszek Jurasz, prezes zarządu Mangata Holding S.A.

Holding we współpracy ze spółką TiM zaangażowany jest w „Projekt Zuza”, za którego realizację odpowiada Towarzystwo Opieki nad Niepełnosprawnymi oraz Fundusz Rodzinny BTQ. Inicjatywa ma na celu wsparcie dzieci z niepełnosprawnością wychowujących się w rodzinach zastępczych, adopcyjnych lub placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

- Od 2021 roku wspieramy realizację ogólnopolskiego „Projektu Zuza”, zarówno od strony finansowania specjalistycznych szkoleń oraz doposażenia rodzin zastępczych i placówek opiekuńczych zamieszkiwanych przez dzieci z niepełnosprawnością. Jesteśmy dumni, że dzięki między innymi naszej pomocy dzieci mogą dorastać w odpowiednich warunkach bytowych oraz być wychowywani przez ludzi, którzy okazują im wsparcie oraz miłość. W naszej strategii rokrocznie przeznaczmy co najmniej 200 tys. zł. na wsparcie projektu. - mówi Leszek Jurasz, prezes zarządu Mangata Holding S.A.

W okresie pandemii (2020) Holding wsparł finansowo również Fundację Zapobiegania i Resocjalizacji Uzależnień „Nadzieja” z Bielska-Białej. Projekt dotyczył gruntownego remontu pomieszczeń, dzięki któremu Fundacja rozszerzyła zakres udzielanych świadczeń w trudnym czasie pandemii Covid-19.

- W wyremontowanych pomieszczeniach funkcjonuje obecnie Poradnia Leczenia Uzależnień oraz Punkt Konsultacyjny. Dzięki naszemu wsparciu, Fundacja ma warunki by na bieżąco udzielać wsparcia dzieciom i młodzieży w zakresie terapii uzależnień prowadzonej przez certyfikowanych psychoterapeutów. Jest to kolejny przykład działań, które odpowiadają potrzebom lokalnej społeczności oraz przekładają się na realną pomoc i funkcjonowanie organizacji pozarządowej
w dłuższym okresie czasu – dodał prezes zarządu.

Holding Mangata angażuje się w różne działania sportowe. Sponsoruje lokalną drużynę siatkarską (BKS Bielsko Biała), koszykarską (Zetkama – Doral) czy też lokalne drużyny piłki nożnej. Wsparcie finansowe umożliwia rozwój i uzyskiwanie lepszych wyników, a jednocześnie służy integracji lokalnej społeczności wokół miejscowych drużyn. Tym samym sponsoring sportowy przekłada się na korzyści w wymiarze społecznym.

Nowoczesna edukacja, która pomaga dzieciom rozwinąć ich potencjał

Działania społeczne to domena nie tylko dużych korporacji, ale i startupów. Skriware, polska spółka działająca na globalną skalę w branży EdTech i dostarczająca uczniom na czterech kontynentach interdyscyplinarne laboratoria szkolne SkriLab, w swojej strategii otwarcie stawia na połączenie biznesu i inicjatywy młodych osób, które wspólnie na zasadzie wolontariatu chcą zrobić coś dobrego ku wsparciu sąsiadów przybywających do Polski.

- 14 maja br. wspólnie z Fundacją TeenCruch organizujemy bezpłatne warsztaty edukacyjne w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, dedykowane dzieciom z Ukrainy. Podczas wydarzenia będą miały one okazję poznać różne zagadnienia z otaczającego świata, wykorzystując do tego klocki konstrukcyjne i roboty edukacyjne. Łącznie dysponujemy miejscami dla ponad 100 dzieci w różnych grupach wiekowych. Partnerami wydarzenia są RASP, Sygnis i 3yourmind  – mówi Karol Górnowicz, CEO Skriware.

Zapisów na wydarzenie można dokonać na stronie internetowej Skriware.

Na początku marca br. firma zdecydowała się również wesprzeć szkoły i świetlice przyjmujące ukraińskie dzieci, organizując dla nich darmowe warsztaty ze Skriware (roboty, drukarki 3D oraz klocki).

- Naszym celem jest przyjazne wdrożenie dzieci w proces edukacji w polskich szkołach. Rozwiązania Skriware to także świetna zabawa – chcemy, aby choć przez chwilę mogły one poczuć trochę ulgi i radości, ale co równie ważne, bardzo zależy nam na tym, żeby dobrze odnalazły się w nowym otoczeniu i zintegrowały z klasowymi kolegami. Firma cały czas aktywnie poszukuje placówek (szkoły lub świetlice), które przyjmują większą liczbę ukraińskich pociech – dodaje Karol Górnowicz.

Skriware stworzyło także ofertę dedykowaną uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z myślą o tegorocznym dofinansowaniu z programu Aktywna Tablica 2022.

Działania CSR to niekoniecznie wielomilionowe wsparcie – od dużych kwot o wiele większe znaczenie ma uwzględnienie przez firmę realnych, aktualnych potrzeb społecznych. Często okazuje się również, że kurs obrany na społeczne cele sprawia, że w przedsiębiorstwie następują ważne zmiany, a wprowadzone wdrożenia usprawniają funkcjonowanie firmy.  W taki sposób – przy realizacji pewnej misji – przedsiębiorstwa mają szansę tworzyć biznes przez duże B.